Nowe mieszkania - Budownictwo społeczne TBS Zabrze

Budownictwo społeczne TBS Zabrze

Zarząd Budynków Mieszkaniowych – Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o., począwszy od 2007 roku konsekwentnie realizuje politykę budownictwa społecznego na terenie miasta Zabrze. Sprawdzony w krajach wysokorozwiniętych system budowy nowych mieszkań czynszowych wprowadzono w Polsce w latach 90-tych. Od tego czasu działalność TBS-ów ma znaczący wpływ na dynamikę rozwoju rynku mieszkaniowego w Polsce.
Towarzystwa Budownictwa Społecznego funkcjonują w oparciu o Ustawę z dnia 26.10.1995r. o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, (tj. Dz.U. z 2021 r. poz. 2224 z późn. zm.).
Rolą Towarzystw Budownictwa Społecznego jest przede wszystkim budowa nowych mieszkań do wynajęcia oraz ich utrzymywanie. Poza budową nowych domów czynszowych TBS może również nabywać budynki mieszkalne, przeprowadzać remonty i modernizacje obiektów przeznaczonych na zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych w formie najmu, wynajmować lokale użytkowe znajdujące się w budynkach Towarzystwa, czy też prowadzić inną działalność związaną z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.
Nowe mieszkania pod wynajem budowane przez naszą Spółkę przeznaczone są dla ludzi o średnich dochodach, nie będących właścicielami innych mieszkań.
W założeniach Ustawy mieszkania TBS mają być również szansą dla młodych rodzin, których nie stać na kupno nowego mieszkania po cenach rynkowych.
Czynsz w mieszkaniach TBS nie może przekraczać 4% - 5%* wartości odtworzeniowej rocznie, a jego wysokość jest zatwierdzana przez Zgromadzenie Wspólników. Suma czynszów za najem wszystkich lokali musi pokryć koszty remontów budynków, koszty eksploatacji oraz pozwolić na spłatę kredytu zaciągniętego na realizację budowy.
Czynsz w nowych mieszkaniach TBS jest zdecydowanie niższy od wolnorynkowego. Budowa nowych mieszkań według wysokich norm technicznych z wysokiej jakości materiałów wpływających na energooszczędność przekłada się w przyszłości na stosunkowo niskie opłaty za media. Nasze nowe mieszkania charakteryzuje ponadto wysoka jakość wykonania i przemyślany i funkcjonalny rozkład, dający szerokie możliwości własnej aranżacji wnętrz.
Szczegółowe informacje na temat: jak wynająć nowe mieszkanie w systemie TBS można znaleźć w kolejnych zakładkach (poradnik, zasady najmu).
Zachęcamy również do zapoznania się z informacjami na temat naszych dotychczasowych i planowanych realizacji.

*W zależności od źródła finansowania inwestycji

Biuletyn informacji publicznej